„ODKRYJ SIEBIE” – Robert Zagożdżon – recenzja

Czytając książkę nie należy ukierunkować swoich oczekiwań względem niej. Jej treść niejednokrotnie potrafi zaskoczyć pozytywnie i zarazić optymizmem do działania.  Nie jest to typowa książka z refleksjami i ćwiczeniami dla rozwoju naszego  JA, lecz książka biograficzna ukazująca nam drogę do sukcesu autora. Dla nas jest to pozycja, która może wskazać nadarzające się okazje, których nie zauważamy w codziennym życiu.
 
Robert Zagożdżon:

„lider i przedsiębiorca, właściciel funduszy inwestycyjnych w Europie i w Ameryce, z powodzeniem realizujący się również w roli mentora i coacha. Integracja strefy osobistej, duchowej i profesjonalnej w życiu codziennym oraz wykorzystanie szansy, jaką przyniosły liberalizacja i otwarcie rynków telekomunikacyjnego i energetycznego, zaowocowały stworzeniem przez Roberta od zera w ciągu trzech lat międzynarodowej grupy firm wycenianej na ponad sto milionów euro. Najbardziej znane w Polsce to Energia dla Firm S.A. i Energetyczne Centrum S.A., które będąc alternatywnymi dostawcami energii elektrycznej i gazu, obsługują setki tysięcy klientów i z powodzeniem konkurują z największymi graczami w polskim biznesie.”
 

Co znajdziemy w książce?

Na początku książki, autor opisuje swoją drogę do kariery. Pisze o swoich wzlotach i upadkach, o osobach, które spotkał na swojej drodze, ale również o tym jak ich obserwował i wyciągał wnioski.
Odniosłam wrażenie, że szczęśliwie znajdował się tam, gdzie być powinien, do tego potrafił wykorzystać każdą nadarzającą się okazję do sukcesu dzięki uporowi, zaufaniu, ale przede wszystkim ciężkiej pracy. Pisząc książkę bardziej skupił się na odnoszonych sukcesach, niż na porażkach co nie oznacza, że było ich mniej. Jego droga do sukcesu, po kolejnych porażkach była męcząca, ale zawsze skupiał się na działaniu i dążeniu do kolejnego wyznaczonego celu, zamiast rozpamiętywać.
 
 
Duża część publikacji poświęcona jest wartościom, które wyznawał autor i choć pewnie są one dość rzadko spotykane w ówczesnym świecie biznesowym, Pan Robert był im wierny.
„Każdy człowiek ukierunkowany przede wszystkim na sukces jest motywowany chciwością, wynikającą z poczucia niedostatku.”
Pozytywne myślenie i mentalne podejście były najbardziej sprzedawalnym produktem, ale doprowadziło to do depresji i frustracji – a czy nie lepiej nauczyć się odpowiadać na wyzwania dnia codziennego?
Autor w swoich firmach wspierał indywidualność – to co osobiście cenię sobie u pracodawcy, a co spotykane jest nadzwyczaj rzadko. Po wzlotach i upadkach zauważył, że „…egoistyczne zapędy i świat komercji odcisnęły na nim piętno…”
Japońscy nauczyciele sztuk walki mawiali: „Zrób coś jedenaście tysięcy razy, a będzie Twoje” – dotyczy to każdego talentu jaki chcemy w sobie rozwijać.
 
 
W książce nie znajdziemy gotowej recepty na sukces, a jedynie wskazówki do poznania samego siebie. Wówczas ufając sobie, znając siebie, zaufamy innym i będziemy na nich otwarci.
Jest to obowiązkowa lektura dla każdego lidera, kierownika, przełożonego, który zarządza zasobami ludzkimi, a także dla osób które chciałyby kierować ludźmi. Jego podejście może nie jest najpopularniejsze w świecie biznesu, ale nade wszystko ludzkie, szanujące jednostkę oraz wspierające.
Świat materialny + Świat duchowy = Pełnia sukcesu
By osiągnąć sukces wiele osób rozgranicza życie zawodowe od życia prywatnego, a Pan Robert Zagożdżon wykazuje, że równowaga pomiędzy tymi strefami naszego życia jest najważniejsza i do tego należy dążyć.
 
 
Jeśli masz dużo determinacji i potrafisz postawić na swoim, umiesz wybronić swoje pomysły i przedstawić indywidualną filozofię życia – już jesteś wygrany. Autor inspiruje i daje kopa do działania, a do tego zadaje bardzo dużo pytań, nad którymi naprawdę warto się zastanowić:
 
Jaki jest powód dla którego żyjesz?
Za jakim celem tak naprawdę podążasz?
 
Pamiętaj, że największym ryzykiem w życiu jest niepodejmowanie ryzyka!!!
 
Za książkę dziękuję Wydawnictwu:
 
 

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *